Jan Brabec

Kariéra: 
Ředitel úseku investičního bankovnictví v Erste Group

“Mé vzdělání je nyní kompletní“.

Vždy je zajímavé slyšet o akademické kariéře, která se odchyluje od normálu a příběh Jana Brabce v tomto ohledu nezklame. Poté, co v roce 1992 zanechal studií, která ho měla dovést k získání akademického titulu z filozofie, dostal se Jan do víru příležitostí, který vytvořila, jak říká, „dekáda změny“ v České republice. Svou kariéru zahájil v bankovnictví, dovedla ho k práci v mezinárodním prostředí a na ředitelské pozice; potom se vrátil, aby dokončil studia a v roce 2005 promoval na University of New York v Praze, kde získal titul Banking & Finance MBA.

Studia na filozofii, která nedokončil, nesplňovala jeho očekávání a tak Jan následoval ve šlépějích svého otce, byznysmena, a našel si místo v tuzemské bance. Po deseti letech, to už vedl úsek kapitálových trhů v Erste Group, dostal Jan pocit, že by se měl vrátit do akademického prostředí. Své studijní plány zúžil na dvě možnosti – studovat na ekonomické škole, nebo získat titul MBA v oboru řízení – a rozhodl se, že v jeho tehdejší situaci bude mít přidanou hodnotu pouze akademický titul MBA. Kritéria, která si Jan zvolil pro svou volbu vysoké školy nebo univerzity, byla jasná: chtěl studovat v Praze ve škole, kde se učí v angličtině. UNYP do tohoto plánu zapadala.  

„Byla to hračka!”

Skloubit náročná akademická studia, kariéru, která vyžaduje hodně úsilí a rodinu, se může zdát být tou největší výzvou v hledání rovnováhy mezi prací a osobním životem; Jan však zjistil, že pracovní zatížení v kurzu UNYP mu ponechávalo dost času na to, aby vše skloubil dohromady, studoval po večerech a školu navštěvoval každý druhý víkend.  Jan také zdůrazňuje, že jeho praktické životní zkušenosti v oboru mu usnadňovaly studium. „V kurzu MBA jsme se zabývali úsekem korporátních financí a já jsem předtím v bance pracoval v korporátních financích, takže jsem vše znal z druhé strany“.  

„Získal jsem některé jedinečné, hlubší znalosti a velmi odlišné vnímání jiných odvětví“.

Většina lidí, která uvažuje o studiu na univerzitě, v něm vidí cestu jak získat znalosti a následně i kariérní příležitosti. Jan však už ve svém oboru působil na úrovni řídícího pracovníka a jeho odměna za dva roky studia byla pro něho za této situace něčím specifickým. Jan strávil deset let obklopen lidmi z bankovního sektoru a jak říká, „být v jedné třídě s marketingovými profesionály, účetními a podnikateli, mi opravdu rozšířilo obzory; setkal jsem se s mnoha zajímavými lidmi“. Mnoho vztahů,  které si v UNYP vytvořil před deseti lety, zůstávají i dnes ještě pořád silnými. „Stále se setkávám s čtyřmi-pěti byznysmeny, kteří chodili do mé třídy“, říká Jan.

Pro Jana je však tím nejdůležitějším výsledkem, že už necítí žádnou vinu za to, že svých studií tehdy v roce 1992 zanechal. S titulem MBA z UNYP může teď  Jan s uspokojením říci, že jeho vzdělání je kompletní.  

Získejte více podrobností o Janově programu

Sledujte nás

Go to top