Mají studenti skutečně prospěch ze studia v zahraničí?

Svět se v důsledku globalizace v posledních několika desetiletí dramaticky změnil a české univerzity se tomuto faktu musely přizpůsobit. Velké množství vysokoškolských institucí v Praze přitahuje studenty z různých zemí - například na UNYP máme studenty z více než 60 zemí a profesory z více než 25 zemí světa. Možná máte pochybnosti o tom, zde je studium v zahraničí pro studenty prospěšné. Odpověď je jednoznačná: určitě ano!

Požádali jsme novou prezidentku školské rady Friederike Haag, aby se s námi podělila o své zkušenosti ze studia v multikulturním prostředí na UNYP. Frederike, původem z Německa, je na UNYP ve třetím ročníku bakalářského programu Psychologie.  

Čím podle tebe UNYP láká zahraniční studenty?

Kromě atraktivní a cenově dostupné možnosti studia americké programu si myslím, že je to zčásti lokací v krásném městě Praha, přiměřenými životními náklady a možností studovat v menších skupinách. Praha je skvělé město - nejen kvůli historii a krásné architektuře, ale také díky svému dynamickému městskému životu plného koncertů a gurmánských festivalů.

Studium v zahraničí - získej přátele z celého světa!

University of New York in Prague nabízí osobnější zážitek s menšími studijními skupinami vedenými kvalifikovanými profesory. Po studiu ve Stuttgartu, kde jsou studijní skupiny velké a je tam náročnější najíst si přátele a vytvořit si vztah s profesory, je UNYP dokonalá. Mluvila jsem s několika svými vrstevníky a zjistila jsem, že mnoho z nich mělo podobné zkušenosti a o UNYP se jim líbilaze stejného důvodu.

Jaký přínos představuje pro studenty studium v multikulturním prostředí?

Jedna z prvním přednášek, kterou si projde každý student UNYP, je mezikulturní komunikace. Ta umožňuje porozumět kulturám a zvykům ostatních. Prvním přínosem je tedy osobní zkušenost při komunikaci s lidmi z ostatních kultur, což má velkou hodnotu pro někoho, kdo chce pracovat v mezinárodních společnostech. Kromě přednášek je zajímavé zajít si se spolužáky na kávu a popovídat si o nejnovějším dění ve světě. To je něco, čemu jsem se začala věnovat více s mým podcastovým klubem Mined Matter.

Jakou jsou podle tebe hlavní problémy při studiu v zahraničí?

Žít sám v cizí zemi je na studiu v zahraničí to nejtěžší. Zpočátku se vám může po domově stýskat (hlavně když nemluvíte jazykem dané země) a může být problém najít si nové přátele. Časem a s trochou odvahy se to ale zlepší. Svým způsobem je to nedílná a důležitá část studia v zahraničí. Je to jako byste se testovali a zjišťovali, co se vám podaří ve velkém světě. Najíst si práci, vytvořit kontakty a objevit prostor pro záliby jsou věci, které se začnete pomalu učit. Až překonáte prvotní problémy, uvidíte, že vás tato zkušenost posilní a přinese vám nové zkušenosti.

 

Sledujte nás

Go to top