Ať už jste student nebo odborník, vědět, jak dobře prezentovat, je důležité pro váš úspěch. Když máte prezentovat v jazyce, ve kterém nejste rodilý mluvčí, může se to zdát jako noční můra. Vaše dovednosti ale můžete vylepšit. Vezměte si například našeho absolventa Adama Grofa. Když začal studovat na University of New York in Prague, jeho angličtina byla jen středně pokročilá a když přišlo na prezentace, Adam neměl ve své schopnosti velkou sebedůvěru. Nyní pracuje jako Globální HR servisní poradce pro Microsoft a denně musí své nápady prezentovat v angličtině. Na UNYP jsem se naučil přednášet v angličtině a prodat své myšlenky manažerům, řekl nám Adam. I vy se můžete stejně jako Adam zlepšit. Zde je několik tipů, jak se cítit při přednášení v angličtině sebejistěji.

Studium v angličtině vám může pomoci s prezentacemi

Připravte si časté fráze

Jedním z nejlepších způsobů, jak si vylepšit prezentační schopnosti, je zapamatovat si často používané fráze a spojení, které používají při anglické prezentaci rodilí mluvčí. Například na úvod můžete říci něco jako  “To start off, I would like to talk about …” nebo “I’ll begin with …” Když měníte téma nebo přecházíte na další část, můžete třeba použít “Moving on…”, nebo “Next, we’ll look at…” Na konci to vše shrňte “To recap …” nebo “In summary…”. Tyto slovní spojení jsou jednoduchá a snadno zapamatovatelná a dodají vaší prezentaci profesionalitu.

Pokud potřebujete inspiraci, podívejte se na TEDxUNYP videa. Většina prezentací je od lidí, jejichž rodný jazyk není angličtina. Podívejte se, jak to zvládli a zaujali diváky.

Trénujte s rodilým mluvčím

Potom co jste si připravili všechny podklady a víte, co budete říkat, několikrát si to nanečisto vyzkoušejte, nejlépe s rodilým mluvčím. Takto zjistíte, jaká slovní spojení a slova používáte špatně. Poproste vašeho posluchače, aby vás opravoval během prezentace a ne na jejím konci. Takto vám neuteče žádná chyba.

Neznáte žádného rodilého mluvčího? Nevadí. Praha je plná skupin mezinárodních studentů a profesionálů, kteří nabízejí možnost vyučovat jejich rodný jazyk. Na internetu hravě tyto skupiny najdete, mrkněte především na Facebook. University of New York in Prague je známá pro mezinárodní kulturu, jsou zde studenti z celého světa. Takže se nestyďte. Zeptejte se někoho, ať vám pomůžete.

Sebedůvěra je klíč

Když máte mluvit před mnoha lidmi v cizím jazyce, může to být trochu děsivé. Je důležité si uvědomit, že i rodilí mluvčí dělají chyby. Drobné chyby vám lidé odpustí, nejedná se přece jenom o esej. Takže se nebojte, že někde uděláte drobnou chybu nebo špatně použijete čas. Pokud jste sebevědomí, lidé si toho ani nevšimnou.

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru
X