Zaměstnanci UNYP běželi závod na 10 km

V sobotu 7. září se ve večerních hodinách běžel jeden ze závodů O2 Grand Prix Praha 2013, který nesl název METRO Běh na 10km. Závod startoval v 19 30 na Příkopě a trasa vedla historickým centrem Prahy. Díky noční atmosféře v centru Prahy je závod velmi populární a sami běžci si užívají krás velkoměsta.

Mezi závodníky na startu se objevili i reprezentanti UNYP a to v početném složení 6 běžců, jmenovitě David Novák, Aaron Johnson, Ota Pichl, Gabriela Pokorná, Mária Fáziková a Myroslava Bukovinská, kteří nám poskytli interview k závodu.

Jak jste se připravovali na METRO Běh na 10km?

Myroslava: Běhám již několik let, ale nepravidelně. Poslední dva měsíce jsem běhala každé 3-4 dny a před závodem jsem pětkrát běžela 10km.

David: Pro mě to bylo poprvé v životě, kdy jsem běžel takový závod. Začal jsem od nuly čtením o základech běhu na dlouhé vzdálenosti. Začal jsem trénovat dva týdny před závodem, ale spíše příležitostně a na vzdálenosti pod 7,5km. V den závodu jsem jedl pouze lehký oběd a snažil se co nejvíce pít.

Ota: Jsem zvyklý běhat 3krát týdně po práci. Moje běžecká sezóna začíná v květnu a běhám do té doby, než venkovní teplota klesne pod deset stupňů.

Gabriela: Na závod jsem se nijak nepřipravovala.

Jak se Vám běžel závod? Jaká byla atmosféra, organizace a podpora kolegů z UNYP?

Mária: Běžela jsem velmi uvolněně, poslouchala hudbu a užívala si běh pražskými uličkami, v kterých se normálně neprocházím. Také jsem se setkala s Olympijskými vítězi, takže mohu říci, že jsem běžela závod s Olympijskými vítězi.

Aaron: Atmosféra byla jiná, než jsem si představoval. Byl tam obrovský dav lidí a popravdě jsem byl překvapen množstvím běžců. Skoro 4 minuty mi trvalo dostat se na startovní pozici. Celková scenérie byla neuvěřitelná. Nejlepší část závodu pro mě přišla v druhé polovině. Když jsem proběhl pod Štefánikovým mostem mezi 6. a 7. kilometrem slunce zapadalo a začínalo se stmívat. S chladným večerním vánkem, mojí oblíbenou hudbou, která mi hrála do uší, bylo běhání v tu chvíli naprosto bez námahy. Poté jsem zabočil za roh a moje nohy začaly prosit o milost.

David: Pro mě to byla jedna velká bolest. Nevím, zda jsem nasadil moc rychlé tempo nebo to prostě způsobily nervy a adrenalin, ale po dvou kilometrech byly moje plíce v jednom ohni a jen se to zhoršovalo po zbytek závodu. Na druhou stranu atmosféra noční Prahy v kombinaci s hudbou a jásajícími lidmi byla prostě úžasná a povzbuzující. Také vím, že mí kolegové běželi závod se mnou a nechtěl jsem je zklamat.

Jaký byl finální zaběhnutý čas?

David: Poté, co jsem si sáhl na úplné dno a málem umřel v posledním kilometru, byl jsem velmi překvapen, když jsem obdržel informaci, že jsem závod zaběhl za 00:48:57. Takže v závěru to nebylo tak zlé, jak jsem si myslel a byl jsem vděčen za tak pěknou odměnu.

Myroslava: Můj zaběhnutý čas byl 00:58.

Mária: Doběhla jsem v čase 01:10:00.

Ota: Zaběhl jsem čas 00:55.

Plánujete běžet tento závod i příští rok anebo se chystáte na delší závod, například na maraton?

Mária: Ano, nyní, když jsem začala trénovat, bych chtěla běžet půl maraton v dubnu a 10 km příští rok opět, vzhledem k nádherné atmosféře.

David: Ano a budu se snažit, aby se více lidí z UNYP nadchlo a zúčastnili se tohoto závodu i příští rok. Všichni na UNYP řídíme nějaké projekty, vedeme lidi a měníme věci okolo nás. Tento závod není těžký, jen potřebujete mít určitý cíl, plán, zdroj – je to jen o nás.

Myroslava: Ano, možná poběžím i příští rok, možná jiný závod (Nike Run Prague), ale ne na větší vzdálenost.  Budu se snažit vylepšit čas na 10km. Myslím, že závod byla velká motivace a důvod, abych začala běhat častěji na delší vzdálenosti. Doufám, že se z běhání promění v rutinní záležitost.

Ota: Doufám, že budu schopný tento úžasný závod opět běžet. Tento rok to byl už můj druhý 10km závod. Neběžel jsem na můj nejlepší čas, takže jsem si mohl užít atmosféru závodu, povídat si s lidmi během závodu, vychutnat si nádhernou scenérii noční Prahy podél řeky a užít si živé hudební vystoupení.

Gabriela: Ano, ráda bych běžela i příští rok a zlepšila si zaběhnutý čas.

Všem účastníkům závodu děkujeme za reprezentaci UNYP a přejeme mnoho uběhnutých km.