4 tipy pro budování tolerance vůči druhým

Jak začít diskusi na téma „tolerance k druhým“? S neustále rostoucím míšením národů a myšlenek ve světě se složitost spojená s tolerancí k druhým exponenciálně zvyšuje a bude se zvyšovat i nadále.

Existuje spousta individuálních (nebo dokonce skupinových) vnímání, definic a spousta úhlů pohledu, které je třeba brát v úvahu. Stručně řečeno, je to složitý konstrukt, ke kterému je třeba přistupovat tak, aby byl přijatelný pro všechny.

Mnoho sociologů či jiných teoretiků má o „toleranci“ své vlastní představy. Například WikiHow (https://www.wikihow.com/be-tolerant-of-others) nabízí svých „11 způsobů“, které je třeba zvážit. Chopra (https://chopra.com/articles/8-tips-to-build-tolerance-in-your-life) nabízí dalších „8 tipů“. Dále lze také vyhledat nepřeberné množství rad hodných zamyšlení.

Jako autor však dávám přednost jednoduchému řešení, s co nejmenším počtem věcí k zapamatování, které je však praktické a které sděluje celkovou myšlenku. Například řešení, které nabízí Eugene Therapy (oregonská online poradna). „4 tipy pro budování tolerance k druhým“ Eugene Therapy https://eugenetherapy.com/article/4-tips-for-building-tolerance-for-others/ se zdají být dostatečně obsáhlou, ale snadno zapamatovatelnou šablonou pro řešení lidských situací, v nichž jsme možná nikdy neměli příležitost se ocitnout. Tolerance je dovednost, kterou se lze naučit a časem na ní stavět. Odstranit předsudky a otevřít se novým myšlenkám můžete i vy! Není to vždy lehké. Máme tendenci se přirozeně řídit vlastními zkušenostmi a někdy nedokážeme přijmout, že a názory jiných lidí jsou stejně relevantní jako ty naše. Pojďme se tedy podívat na čtyři myšlenky, kterými byste se mohli inspirovat:

Buďte tím, kdo řídí vaše myšlenky: Ano, jste produktem (nebo obětí?) svého dosavadního souhrnu zkušeností, ale od nynějška nad ním můžete převzít kontrolu. Kdo řídí vaše případné myšlenky? Vy! Jak přímo uvádí Eugene Therapy, musíte si „uvědomit, že nikdo vás nemůže bez vašeho svolení nutit cítit se určitým způsobem“. VY máte moc změnit svůj pohled na svět. Například lidé z odlišných kultur mohou mít tendenci vidět svět (oprávněně) trochu odlišně od toho vašeho. To nemusí být nutně špatně a nejde ani tak o to, že by se vám snažili odporovat. Může jít jednoduše o to, že pro jejich prostředí je obtížné pochopit váš úhel pohledu. V mnoha případech jde jednoduše o odlišné chápání, nikoli o spor.

Jste zvědavý typ? Zajímají vás jiní lidé, jiné myšlenky, jiné pohledy na problémy, jiné způsoby jejich řešení? A to jsem se ještě nezmínil o dalších kulturních, náboženských, ekonomických a dalších složkách, které bychom mohli vzít v úvahu. Máte otevřenou mysl? Nebo se spokojíte s tím, co už o jiných lidech víte? Je škoda, pokud patříte do té druhé skupiny. Od ostatních se skutečně můžeme učit. Jste spokojeni s tím, že žijete jen ve své vlastní bublině, nebo jste otevření světu? Volba je na vás.

Naučte se soucítit: Někdy se rozhodneme být k druhým lidem lhostejní, nebo je dokonce urážíme jen proto, že se nedokážeme (nebo nechceme) pokusit vidět úhel pohledu druhého člověka. Lidé jsou různí, protože pocházíme z různých prostředí, která jsou definována různými souhrny našich zkušeností. Můžete si například položit otázku: „Chovají se ke mně tito lidé záměrně hrubě, nebo prostě reagují v souladu se svými vlastními, naučenými kulturními souvislostmi?“. Snažíte se alespoň vidět situaci z perspektivy druhého člověka, nebo se raději přikláníte k vlastnímu pocitu? To první může vést k pozitivnější lidské interakci, zatímco to druhé může vás i vaše protějšky zanechat ve stavu nedůvěry a možného konfliktu.

Respekt – Eugene Therapy přímo uvádí: „Když nesouhlasíte s názorem druhého člověka, soustřeďte se na respektování jeho práva myslet si své a věřit tomu, co si vybral.“ To neznamená, že musíte s druhým člověkem v dané otázce souhlasit, ale naznačuje to, že vaše osobní etika by měla zahrnovat smysl pro to, že s vámi druzí mohou nesouhlasit, protože k tomu mají vlastní, legitimní důvody. Ano, zachovejte si své vlastní sebevědomí, ale nezapomeňte, že i druhá osoba má své vlastní já. Respekt bývá oboustranný: Čím více ho dáváte, tím více ho dostáváte zpět. 

Eugene Therapy nabízí, že „když budete pracovat na rozvoji větší tolerance ve svém vlastním životě, zjistíte, že jste šťastnější, smířenější sami se sebou i s lidmi kolem sebe a více si vážíte rozmanitosti“. Další zdroje nabízejí vlastní pohledy a metodiky, naše čtyři výše uvedené tipy jsou však jednoduché a snadno zapamatovatelné. Doufáme, že přispějí k vašemu plánu rozvoje tolerance.

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru