UNYP Virtual Open Day - Sports Management

Event Date: 
08.04.2021 -
16:00 to 18:00
Location: 
Zoom Platform (Registration is required)

Register here

The Admission team will be there to assist you. After a presentation about the university and the program, you will have time to meet one of the program´s current students - Pepa Juha, a player in one of the Czech Republic´s most elite professional floorball teams, Sparta Praha.

    

What else can you expect from UNYP's Virtual Open Day?

Discover your educational path 

Students who want to study Sports Management at university must understand that they cannot break into this industry merely on the strength of having played sports in high school. Today's sporting world is highly commercial, and this creates a strong demand for educated individuals to fill administration positions. The European Bachelor in Business Administration – Concentration in Sports Management from UNYP teaches sports-specific management skills through a variety of business-focused courses. Students then complete their degree with a thesis in this niche field.

Beyond academics

The UNYP athletics program has developed an outstanding legacy of competitive success by creating a championship mindset among its community. Led by experienced professional coaches, UNYP student-athletes have an opportunity to play soccer, floorball, and basketball and participate in Czech college league competitions. In Fall 2019, the multisport facility in Prague 9, Podvinny Mlyn (previously known as Arena Sparta), went through a rebranding process, with the main hall and all connected fields being renamed the UNYP Arena. In the same year, the UNYP Arena became the official home of the UNYP Blazers floorball, football, and basketball teams. 

Accommodation options

Learn about UNYP's accommodation options and eating facilities in and around the campus. Be sure to find out how long it will take you to get to college from the student apartments, as your daily route to school will set your routine.

Join us and find out more about studying at UNYP!

 

Zaregistruj se

Náš tým z Oddělení přijímacího řízení tu bude po celou dobu pro Vás. Po krátké úvodní prezentaci o UNYPu a studijním programu zbyde dostatek času na to si popovídat s jedním ze současných studentů tohoto zaměření - Pepou Juhou, hráčem jednoho z nejelitnějších profesionálních florbalových týmů, Sparty Praha.

    

Co můžeš od Virtuálního Dne Otevřených Dveří na UNYPu očekávat?

Ujasni si svoji cestu

Studenti, kteří chtějí studovat Sportovní Management na univerzitě, musí pochopit, že v tomto odvětví neprorazí pouze na základě sportovních výkonů ze střední školy. Dnešní svět sportu je vysoce komerční, což vytváří poptávku po vzdělaných jedincích zastupujících administrativní pozice. Evropský bakalářský program Obchodní Administrativa se zaměřením na Sportovní Management na UNYP učí studenty manažerským dovednostem specifickým pro sportovní odvětví a to prostřednictvím kurzů zaměřených na obchodní stránku sportu. Studenti pak získávají titul na základě diplomové práce v tomto specifickém oboru.

Více než vysokoškolské vzdělání

Sportovní program UNYPu má v rámci naší komunity velký úspěch ve vytváření odkazu vítězného mindsetu. Pod vedením našich zkušených profesionálních trenérů mají naši studenti/sportovci možnost hrát fotbal, florbal nebo basketbal a účastnit se soutěží české vysokoškolské ligy. Na podzim roku 2019 prošlo multisportovní zařízení v Praze 9 Podvinný Mlýn (dříve Arena Sparta) procesem rebrandingu, kdy byla hlavní hala a všechna přidružená hřiště přejmenována na UNYP Arena. Ve stejném roce se UNYP Arena stala oficiálním domovem florbalových, fotbalových a basketbalových týmů UNYP Blazers. 

Možnosti ubytování

Zjisti více o možnostech ubytování v blízkosti našeho kampusu a stravování přímo na UNYPu i mimo něj. Zjisti, jak dlouho trvá cesta z našich kolejí na univerzitu. Tvoje každodenní cesta do školy totiž určí každodenní rutinu. 

Připoj se k nám a zjisti o UNYPu víc!

Sledujte nás

Go to top