Jak se vyznat ve městě

Praha je město se snadnou pěší dostupností na mnoho míst a dobrým systémem městské hromadné dopravy (MHD). MHD zahrnuje síť tramvají, autobusů a metra, které vám umožní dostat do všech částí Prahy snadno a rychle.

Mapy a informace

Podrobné informace o Praze a také o České republice, včetně informací o veřejné dopravě, najdete na www.mapy.cz nebo na https://www.google.cz/maps/

Informace o veřejné dopravě v Praze včetně vyhledání trasy a časovými harmonogramy dopravy najdete na https://www.dpp.cz/.

Podrobnosti o dopravě a možnostech veřejné dopravy v České republice najdete na www.idos.cz.

Aplikace pro snadnější cestování po Praze i České republice:

Porovnat možnosti, ceny i časovou náročnost můžete pomocí Omio.

Jízdenky

Chcete-li použít veřejnou dopravu, budete samozřejmě potřebovat jízdenku. Jízdenku si můžete koupit přímo ve stanici metra ze žlutých automatů, v trafikách, zasláním SMS a nově i ve všech tramvajích. Před nástupem (v případě metra), nebo hned po nástupu (v případě tramvají a autobusů) do dopravního prostředku musíte lístek označit, aby byl platný. Učiňte tak prostřednictvím žlutých validátorů. Existují různé typy jízdenek, které jsou platné pro různá časová období (obvykle 30 nebo 90 minut).

Měsíční kupóny

Pokud používáte veřejnou dopravu pravidelně, vyplatí se vám koupit si měsíční kupón. Měsíční jízdenka stojí asi 550 Kč, ale studenti mají nárok na slevu, a zaplatí jen 130 Kč za měsíc a 360 Kč za tři měsíce. Měsíční kupony prodávají vybrané stanice metra, včetně zastávky metra I. P. Pavlova blízko UNYP. K zakoupení prvního měsíčního kupónu budete potřebovat vaši fotografii pasového formátu. Jakmile máte průkazku na metro, nezapomeňte si kontrolovat expiraci a koupit nový kupon po uběhnutí zaplaceného období.

Pokud byste raději měli plastovou kartu nebo měli kupón nahraný v mobilní aplikaci, budete potřebovat Lítačku. Můžete se registrovat online a karta vám dorazí poštou nebo osobně navštivte Škodův Palác (Jungmannova 35/29, Praha 1).

Buďte venku opatrní!

Pražští inspektoři v prostorech hromadné dopravy pravidelně kontrolují platnost jízdenek a průkazů. Pokud nemáte potvrzenou jízdenku nebo průkaz, udělí vám pokutu. Metro jezdí od 5 hodin ráno až do půlnoci. Po půlnoci jezdí noční autobusy a tramvaje v omezeném provozu, takže si nemusíte dělat starosti, jak se dostat pozdě v noci domů. Dávejte ale pozor na případné kapsáře. 

Taxi

Pokud chcete jet taxíkem, doporučujeme následující společnosti, protože garantují cenu za ujetý kilometr.

AAA Taxi +420 222 333 222

Modrý Anděl +420 737 222 333

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru
https://www.unyp.cz/cs/doprava/