Doprava

Jak se vyznat ve městě

Praha je město se snadnou pěší dostupností na mnoho míst a dobrým systémem městské hromadné dopravy (MHD). MHD zahrnuje síť tramvají, autobusů a metra, které vám umožní dostat do všech částí Prahy snadno a rychle.

Mapy a informace

Podrobné informace o Praze a také o České republice, včetně informací o veřejné dopravě, najdete na www.mapy.cz.

Informace o veřejné dopravě v Praze s vyhledáváním trasy a časovými harmonogramy dopravy najdete na https://www.dpp.cz/.

Podrobnosti o dopravě a možnostech veřejné dopravy v České republice najdete na www.idos.cz.

Jízdenky

Chcete-li použít veřejnou dopravu, budete samozřejmě potřebovat jízdenku. Lístek si můžete koupit přímo ve stanici metra ze žlutých automatů, v trafikách, zasláním SMS a nově i ve všech tramvajích. Jízdenku si také můžete koupit od řidiče autobusu, ale ta je o něco dražší. Před nástupem (v případě metra), nebo hned po nástupu (v případě tramvají a autobusů) do dopravního prostředku musíte lístek označit, aby byl platný. Učiňte tak prostřednictvím žlutých validátorů. Existují různé typy jízdenek, které jsou platné pro různá časová období (obvykle 30 nebo 90 minut), a umožňují určitý počet přestupů v rámci systému veřejné dopravy.

Měsíční kupóny

Pokud používáte veřejnou dopravu pravidelně, vyplatí se vám koupit si měsíční kupón. Měsíční jízdenka stojí asi 550 Kč, ale studenti mají nárok na slevu, a zaplatí jen 130 Kč za měsíc. Měsíční kupony prodávají vybrané stanice metra, včetně zastávky metra I. P. Pavlova blízko UNYP, kupon se dá koupit i online. Jakmile máte průkazku na metro, nezapomeňte si kontrolovat expiraci a koupit nový kupon po uběhnutí zaplaceného období. 

Buďte venku opatrní!

Pražští inspektoři v prostorech hromadné dopravy pravidelně kontrolují platnost jízdenek a průkazů. Pokud nemáte potvrzenou jízdenku nebo průkaz, udělí vám pokutu. Metro jezdí od 5 hodin ráno až do půlnoci. Po půlnoci jezdí noční autobusy a tramvaje v omezeném provozu, takže si nemusíte dělat starosti, jak se dostat pozdě v noci domů. Dávejte ale pozor na případné kapsáře. 

Taxíky

Dávejte si pozor na taxíky, je pravděpodobné, že vám naúčtují vysokou nástupní sazbu. Raději si taxi zavolejte a počkejte.

Modrý anděl

Spolehlivé služby a nízké náklady nabízí taxislužba Modrý anděl v Praze. Telefonní číslo +420 737 222 333. Standardní cena 21 Kč/km. Máte průkaz ISIC? Při objednávce použijte kód 009 666 666 a získáte zvýhodněnou cenu 19 Kč/km.

Sledujte nás

Go to top