Doprava

Jak se vyznat ve městě

Studujete-li v Praze, budete muset být schopni se  v ní vyznat! Naštěstí je Praha bezpečné místo se snadnou pěší dostupností a systém městské hromadné dopravy (MHD) je čistý, efektivní a cenově dostupný. MHD zahrnuje síť tramvají, autobusů a metro, které Vám umožní dostat do všech částí Prahy snadno a rychle.

Mapy a informace

Podrobné informace o celé Praze a také o České republice, včetně informací o veřejné dopravě, najdete na www.mapy.cz.

Informace o veřejné dopravě v Praze s vyhledáváním trasy a s časovými harmonogramy dopravy najdete na http://www.dpp.cz/en/.

Podrobnosti o dopravě a o možnostech veřejné dopravy v České republice najdete na www.idos.cz (stránky jsou dostupné i v angličtině).

Jízdenky

Chcete-li použít veřejnou dopravu, potřebujete jízdenku. Lístek si můžete koupit přímo ve stanici metra ze žlutých automatů na jízdenky, v obchodech s novinami, nebo zasláním SMS. Můžete si také koupit jízdenku od řidiče autobusu, ale ta je o něco dražší. Po zakoupení si lístek musíte označit dříve, než začnete veřejnou dopravou cestovat. V autobusech, tramvajích a u eskalátorů metra jsou žluté automaty na ověření jízdenky. Stačí vložit  lístek a stroj elektronicky otiskne razítko s datem a časem. Různé typy jízdenek jsou platné pro různá časová období (obvykle 90 minut), a umožňují určitý počet přestupů v rámci systému veřejné dopravy.

Měsíční kupóny

Pokud používáte veřejnou dopravu pravidelně, měsíční kupón se Vám vyplatí. Měsíční jízdenka stojí asi 550 Kč, ale studenti mají nárok na slevu, a zaplatí jen 260 Kč za jeden měsíc, nebo asi 720 Kč za tříměsíční kupon. Měsíční kupony prodávají pouze  vybrané stanice metra, včetně zastávky metra I. P. Pavlova blízko UNYP. Při prvním zakoupení průkazky musíte přinést na pokladní přepážku svou malou fotografii. (Tu lze získat v některém z četných fotografických obchodů ve městě za malý poplatek. Nezapomeňte ale uvést, že je to na průkazku do metra). Zaměstnanci MHD Vás požádají o Váš občanský průkaz a studentský průkaz, aby Vaše údaje mohli ověřit. Obdržíte průkazku na metro a měsíční (nebo 3 měsíční kupon). Jakmile máte průkazku na metro, nový kupon si koupíte, až Vám aktuální vyprší.  

Buďte venku opatrní!

Pražští inspektoři v prostorech hromadné dopravy pravidelně kontrolují platnost jízdenek a průkazů. Pokud nemáte potvrzenou jízdenku nebo průkaz, udělí Vám pokutu.  Metro jezdí od 5 hodin ráno až do půlnoci. Po půlnoci jezdí noční autobusy a tramvaje v omezeném provozu, takže si nemusíte dělat starosti, jak se dostat pozdě v noci domů. Dávejte ale pozor na případné kapsáře. Stejně jako v každém velkém městě s mnoha turisty se veřejnou dopravou přepravuje hodně lidí.

Taxíky

Dávejte si pozor na taxíky, které křižují po ulicích  – je pravděpodobné, že Vám naúčtují vysokou nástupní sazbu. Raději si taxi zavolejte a počkejte.

Modrý anděl

Spolehlivé služby a nízké náklady nabízí taxislužba Modrý anděl v Praze. Telefonní číslo +420 737 222 333. Standardní cena 21 Kč/km. Máte průkaz ISIC? Při objednávce použijte kód 009 666 666 a získáte zvýhodněnou cenu 19 Kč/km.

Sledujte nás

Go to top