50 let hip hopu – populární kultura, sociální komentáře, politické inspirace

Dne 11. srpna 1973 uspořádal DJ Kool Herc, jeden ze tří průkopníků hip hopu, večírek „zpátky do školy“ v rekreační místnosti bytového domu na 1520 Sedgwick Avenue v Bronxu v New Yorku. Tato událost je nyní uznávána jako zrod hip hopu. Jamy v parku, kde DJové točili desky, zejména breakové beaty, na které by mladí lidé tančili, zatímco MC (master of ceremonial) propagoval dav, poskytly plán rodící se hiphopové kultuře.

Oslavy 50. výročí hip hopu letos ovládly svět. Neboť to, co bylo při svém vzniku považováno za pouhý výstřelek, se stalo hlavní silou ovlivňující všechny aspekty dnešní populární kultury. Hiphop DJs přispěli k velkému technologickému pokroku. Graffiti umělci zpochybnili úzké představy o tom, co je považováno za umění. Bboys a bgirls přinesli do tance akrobatické prvky; breakdance se poprvé objeví na letních olympijských hrách v roce 2024. A z rapperů se stali obchodní magnáti.

Hip hop zejména staví na bohaté historii a odkazu afroamerické hudby a ústních tradic. Zatímco populární hudba může sloužit jako forma úniku s cílem pobavit se a užít si dobré věci z hříchu naživo, inspirovala také společenské změny tím, že poskytla hlasy opozice. A rapová hudba není jiná. Hip hop, označený Chuckem D, frontmanem jedné z ikonických politických rapových skupin Public Enemy, jako „CNN černochů“, je také uznáván jako platforma pro sociální a politické komentáře. Stejně jako mnoho žánrů afroamerické hudby před rapem, každá éra demonstruje oddanost sociální změně tím, že v písních reaguje na vývoj hlavních společenských hnutí. Není tedy náhodou, že například píseň Kendricka Lamara „Alright“ byla hymnou hnutí Black Lives Matters.

Jak hudba a hudebníci přispívají k hledání sociální spravedlnosti, začlenění a rovnosti? Jaká byla role hudebníků během sociálních hnutí v naší historii? Jakými způsoby se hudebníci různých žánrů vypořádávají s tématy rasy, třídy a sexuality? Co dělá píseň „politickou“? Jak se hudba používá jako terapeutický nástroj? Má hudba nějakou temnou stránku? Tato a další témata prozkoumáme v zimním intenzivním kurzu SUNY Empire Popular Music and Social Justice.

Anna Oravcová, Ph.D.

SUNY Empire State University, Prague Program Coordinator

Written by
Anna Oravcová

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru