Výzkum půdy v Etiopii může předvídat migraci a konflikty

Afrika byla po dlouhou dobu hlavním cílem mého výzkumu. Mezi mé výzkumné zájmy patří mimo jiné moderní a současná historie a politiky Etiopie se zvláštním důrazem na budování národa, nacionalismus, etnickou identitu, etnický federalismus a související otázky spjaté s problematikou konfliktů subsaharské Afriky, euro-africké vztahy a československo-africké vztahy.

Nedávno jsem se začal věnovat studiu migrace. Právě tento problém mě přivedl zpět do Etiopie, kde v rámci projektu Českých geologických služeb pokrýváme celou Etiopii pro potřeby tamní vlády a prospěchu místních obyvatel. Proč by tomu tak mělo být? Jedním z hlavních důvodů migrace z Afriky je změna klimatu a obecně změna životního prostředí. Porozumění lokálním podmínkám interakce mezi půdou a společností nám může pomoci pochopit a předvídat, které oblasti jsou více ohroženy migrací, konflikty o půdu a vodu a spoustou dalších faktorů a důsledků, které jsou na sebe navázány.

Moje role v projektu, obzvláště v regionu Sidama a zóně Gamo v regionu Státu jižních národů, národností a lidu (SNNPR), spočívala v pokrytí a monitorování interakcí mezi společností a životním prostředím, využívání půdy, procesů sociálních změn, atd. Hlavní oblasti našeho výzkumu byly oblast Dorze v zóně Gamo nedaleko od Arba Minch, regionu Sidama a hlavního města SNNPR Hawassy.

Co je přínosem tohoto projektu? Komplexní porozumění vzájemných vazeb mezi společností a životním prostředím může místním samosprávám pomoci předvídat, kde potenciální vážná eroze půdy, což může mít za následek konflikty o půdu i vodu, stejně jako migraci z venkova do měst. Zároveň může tento průzkum pomoci nastartovat procesy urbanizace a rozvoje infrastruktury.

Eroze je momentálně v mnoha afrických zemích velkým problémem. Například Madagaskar se potýká s obrovskými následky kvůli odlesňování, následnou erozí půdy a záplavám. Podobné projekty mohou tedy významně pomoci při minimalizaci negativních důsledků nevhodného plánování nebo využití území v oblastech s masivním potenciálem pro erozi půdy. Moje role v projektu je spíše minimální, ale zároveň jsou historické, kulturní a sociální aspekty využívání životního prostředí součástí chápání zkoumaných geologických a ekologických aspektů.

Spolupráce mezi přírodními a společenskými vědami je navíc jednou z hlavních priorit nového programu Horizon Europe 2021-2027. Jak jsem se snažil ukázat, téma jako migrace vyžaduje k zisku úplného obrazu studovaného jevu rozsáhlou mezioborovou spolupráci. Jedním z mnoha žádoucích výsledků tohoto projektu byla také úzká edukativní a vědecká spolupráce mezi evropskými a africkými institucemi vyššího vzdělávání.

Written by: 
Jan Záhořík

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru