AI: Zašla inovace pro žurnalistiku až příliš daleko?

Před lety, když jsem byl vedoucím nejnovějších zpráv Bloombergu pro střední a východní Evropu, IT oddělení zavedly šikovnou novou funkci, která automatizovala titulky a horní odstavce pro ekonomické statistiky a firemní zisky. Rychlým stisknutím klávesy editor zadal číslo na obrazovku šablony automatizace a, jak víte, jediný odstavec, gramaticky správný, s procentuálním nárůstem atd., byl čtenářům prohnán sítí během mikrosekund, místo minut, jak tomu bylo dříve.

Pěkné, co?

Tak proč jsem se tehdy cítil, jako by přes náhrobek žurnalistiky přešel stín? Dnešní umělá inteligence je automatizace na steroidech a předtucha, kterou jsem tehdy pociťoval s vývojem automatizace, která odvedla spisovatele od psaní, jen zesílila.

Dovolte mi, abych byl upřímný: umělou inteligenci ani její rostoucí přítomnost v našem každodenním životě nelze zastavit. Jak by také, když nám všem skutečně pomáhá psát, počítat, plánovat a komunikovat lépe – a jak jsem již zmínil – rychleji, mnohem rychleji.

Ale pro dinosaury mezi námi to všechno vypadá jako Terminátorův SkyNet. Mám v Praze dobrého přítele, který nedávno hostil mezinárodní výstavu umění tady v české metropoli. Poprvé v životě se otevřeně obával, kolik z grafických příspěvků na výstavu bylo vytvořeno AI. Byla to spravedlivá otázka a znepokojivé obavy.

Což mě přivádí k novinkám. Pro mě jako celoživotního novináře je přirozené přemýšlet, jaké důsledky to má pro řemeslo, kterému jsem se po desetiletí věnoval.

Technologický vývoj již dlouhou dobu ovlivňoval způsob, jakým jsou zprávy dodávány do světa: od městských křiklounů po tiskařský lis, rozhlas a televizi, internet a nyní ještě dál. A pro člověka, jehož první zpravodajská práce zahrnovala stůl se skutečným psacím strojem, jsem s otevřenou náručí přivítal inovace, které přistály na prahu žurnalistiky a díky nimž je práce se shromažďováním zpráv efektivnější a bezbolestnější. Mluvím o Google.

Je ale AI inovace příliš daleko pro zpravodajský průmysl?

David Casswell ve sloupku pro Reuters Institute napsal:

Veřejné vydání ChatGPT na konci listopadu 2022 prokázalo schopnosti s tak zřejmým a hlubokým potenciálním dopadem na žurnalistiku, že inovace řízené umělou inteligencí jsou nyní naléhavě středem zájmu vedoucích týmů v téměř každé redakci. Celý zpravodajský průmysl si klade otázku „co dál“?

Co bude vlastně dál. Důsledky stanovení jasných hranic kolem používání AI v redakci a policejních reportérů s přístupem k této technologii jsou ohromující a trochu znepokojující. Jako čtenář, konzument zpráv, možná chcete jen fakta, zapomeňte, kdo – nebo co – je prezentuje. To dává smysl. Jsme ale připraveni přenechat lidský intelekt, zvědavost a logiku strojovému učení, jen abychom si usnadnili život?

Nyní, když vyučuji žurnalistiku na UNYP, ocitám se tváří v tvář generaci, která nemá stejné obavy jako já nebo moji dlouholetí kolegové v oboru. A já se ptám sám sebe: jak mám vštípit trochu zdravého strachu z toho, co přinese budoucnost ve světě umělé inteligence, a přesvědčit je, aby nešli po snadné cestě a nevpustili AI nejen do našich životů, ale i do našich duší? Pokládám tuto otázku beze stopy hyperboly.

Začínající reportéři si musí položit otázku, proč se chtějí tomuto řemeslu věnovat. Informovat? Dokonce i pobavit? Vyhřívat se v nepopsatelné radosti z hledání správných slov k vyjádření? Psát slova, vyjadřovat se, je výjimečně lidské. Psaní z hlavy a srdce, s odhodláním dělat svět lepším místem, by mělo být hlavní motivací pro zítřejší novináře, když vykročí do stále komplikovanější budoucnosti. To je něco, co SkyNet nikdy nedokáže. Nebo v to doufám.

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru