Impression Millionaires: UNYP Students Final Project dobývá web

V pozoruhodné ukázce kreativity a strategického marketingu dosáhli virálního úspěchu dva naši studenti Matěj a Natálie se svým závěrečným projektem kurzu Guerrilla & Viral Marketing. Dostali za úkol vytvořit hudební video pro místní kapelu Ludens a přijali tuto výzvu a použili guerillovou a virální marketingovou taktiku, aby zaujali široké publikum. Jejich úsilí se vyplatilo velkolepě, protože video nasbíralo přes 1 milion zobrazení během pouhých 48 hodin od svého zveřejnění. Tento úspěch nejen zdůrazňuje sílu inovativních marketingových strategií, ale také ukazuje výjimečný talent našich studentů při využívání potenciálu digitálních platforem k dosažení dopadu v reálném světě.

Dnes se v tomto rozhovoru ponoříme do cesty, na kterou se Matěj a Natálie vydali, od konceptualizace k virálnímu úspěchu, a prozkoumáme jejich celkovou zkušenost v UNYP a poskytneme pohled na jedinečné příležitosti a výzvy, kterým na této cestě čelili.

Matěj: Jsem 22letý student duálního studijního programu Business Administration. Toto je můj poslední rok studia, ale plánuji pokračovat i v magisterském studiu zde na UNYP.

UNYP jsem si vybral kvůli svým pozitivním zkušenostem se vzděláváním v americkém stylu, protože teoretický přístup tradičnějšího českého vzdělávacího systému mi nikdy moc nevyhovoval. Preferuji učení v terénu, studium případových studií z reálného života a přijímání tipů od zkušených specialistů, což je přesně to, co UNYP nabízí. Tuto školu jsem objevil při účasti na univerzitním veletrhu Gaudeamus a po prozkoumání referencí online jsem věděl, že tato škola je pro mě skvělá.

Původně jsem se rozhodl soustředit se na marketing, ale po roční praxi v oboru jsem si uvědomil, že tato cesta není podle mých představ, a přešel jsem zpět na Business Administration.

Natálie: Jsem 23letá studentka Business Administration. Původně jsem začínala se zaměřením na Human Resources, ale po pár hodinách jsem si uvědomila, že chci, aby mé studium přesahovalo tento rámec, a tak jsem přešla na Business Administration.

Během středoškolských let jsem rychle pochopila, že mě baví učit se a komunikovat v angličtině. V té době jsem navštěvovala běžnou českou střední školu a věděla jsem, že chci něco víc, něco, co přesahuje to, co většina univerzit nabízí. Proto jsem si pro studium vybrala UNYP. Cítila jsem, že studium v angličtině je velkou výhodou v životě a baví mě zlepšovat své dovednosti a učit se něco nového. Oceňuji také úroveň péče o každého jednotlivého studenta – v UNYP skutečně cítím podporu.

Oblíbené třídy nebo profesoři UNYP:
Matěj: Je toho tolik, co je potřeba zmínit:

Miloval jsem statistiku a hudební psychologii s panem Agopianem. Jeho velká energie a vášeň, kterou vkládá do svých lekcí, z toho vždy činí úžasný zážitek. A protože sdílíme některé podobné koníčky a přesvědčení, vždy se o přestávkách těším na přátelské popovídání v sále.

Dále musím upozornit na paní Kalinovou a její účetní a investiční třídy. Je to nejmilejší člověk, kterého jsem během svých studií potkal, a vždy uvádí příklady ze skutečného života a praktické scénáře, takže opravdu získáte pocit důležitosti teorie, kterou jsme se předtím naučili.

Mezi další, které je třeba zmínit, patří hodina virového a partyzánského marketingu pana Pattisona, kde se mi líbily všechny tipy a triky, které s vámi nikdo nesdílí, a hodina španělštiny paní Beatriz, která byla jednou z nejzábavnějších hodin, jaké jsem kdy měl.

Natálie: V tomhle musím souhlasit s Matějem. Jak paní Kalinová, tak pan Agopian vedou skvělé hodiny a dokážou udělat z děsivých předmětů Účetnictví a statistika nezapomenutelné a příjemné zážitky. Také jsem si užil mnoho volitelných předmětů, které UNYP nabízí, zejména proto, že mi umožnily experimentovat a dozvědět se více o svých vášních a objevit, co se mi líbí, což mi dále pomohlo při výběru mé profesní dráhy. Bylo mnoho úžasných profesorů, se kterými jsem mohl pracovat, kteří mají ve svých oborech skvělé kariéry a sdílejí jedinečné názory, které bych jinak neznal, jako je samozřejmě pan Pattison.

Propagace kapely LUDENS:
Když jsme se rozhodovali, co budeme propagovat, věděli jsme, že si nechceme vybrat jen tak ledajakou společnost, ke které jsme necítili žádnou vazbu. Abychom vytvořili něco výjimečného, věděli jsme, že si musíme vybrat značku nebo oblast, která nás oba nadchla, takže to byla spíše zkušenost než jen školní projekt. Vášeň podle nás dělá rozdíl mezi dobrým a velkým.

Po mnoha nápadech jsme našli náš společný zájem – hudbu. Natálie má velkou vášeň pro hudbu, a protože je také krasobruslařkou, hudba je jejím důvěryhodným společníkem na ledě. Matěj se intenzivně věnuje hudební produkci, hrál ve dvou kapelách a v současnosti řídí začínající kapelu LUDENS. Jelikož jim Matěj pomáhá nejen s vedením, ale i s marketingem, řekli jsme si, že zabijeme dvě mouchy jednou ranou.

Navíc jsme cítili, že poslání kapely je důležité – svými texty chtějí lidem pomáhat v těžkých časech a bojovat proti osamělosti svými energickými, bláznivými show. Po představení je můžete vždy vidět, jak si povídají se všemi v baru a rozdávají úsměvy všude kolem.

Spolupráce jako tým:

Nejprve jsme seděli v kavárně a mluvili o hodnotách a poslání kapely, abychom mohli vyvinout nápad, který by je odrážel. Tvůrčí proces je lepší ve skupině, protože existuje mnoho různých pohledů a můžete navazovat na nápady ostatních. Naštěstí jsme se oba shodli na dvou hlavních myšlenkách, kterým jsme se chtěli věnovat, a začali jsme pracovat na detailech – odkud a kdy je natočit, kam to budeme distribuovat.

Po dokončení nezbytného plánování jsme se rozhodli, že pro zvýšení efektivity a eliminaci případných střetů mezi našimi jízdními řády natočíme a rozdáme každý jedno video. Pokračovali jsme v komunikaci, abychom se ujistili, že jsme na stejné vlně, ale po procesu plánování jsme pracovali nezávisle.

Výzvy a řešení:

Věděli jsme, že propagace hudby – neviditelného produktu – bude výzvou. Co bychom mohli vložit do videa, kdybychom neměli žádný „viditelný“ produkt? To byl prvotní strach, ale než abychom si vybrali něco jiného, mysleli jsme si, že by to mohla být fantastická příležitost. Většina nejlepších marketingových kampaní není o propagaci produktu nebo společnosti; prodávají pocit, status, životní styl a přesně toho jsme se snažili dosáhnout.

Největší problém vyvstal v distribučním procesu. Skupiny na Facebooku jsou mrtvé, takže většina z nich naše video nikdy nepřijala, nebo měly malý nebo žádný dosah. Na Instagramu jsme oslovili asi deset účtů, které sdílejí vtipná videa od svých fanoušků – žádný z nich ani neodpověděl. Na TikToku, pokud nejste běžný uživatel, vás jejich algoritmus pohřbí, takže tam také není moc zapojení. Měli jsme pocit, že se nikam nedostáváme, a tak jsme museli být v našem přístupu kreativní. Jak bychom mohli video ukázat tisícům lidí, aniž bychom potřebovali algoritmus nebo pomoc ostatních? Perfektním řešením byl Reddit. Zveřejnili jsme to na jednom subredditu a během pár hodin to zaznamenalo kolem sta tisíc interakcí. Reddit fungoval, tak jsme tam začali zveřejňovat příspěvky, což vedlo k více než milionu interakcí a zhruba tisícovce sdílení. Kvůli zásadám Redditu jsme mohli sledovat pouze prvních 48 hodin, takže číslo může být dnes ještě vyšší.

Zapojení publika:

Existují dva hlavní důvody, proč jsme se tak angažovali: prvním jsou tipy a nástroje, které nás naučil pan Pattison. Vedli jsme kontroverzní diskuse v sekcích komentářů, vytvořili jsme video tak, aby bylo překvapivé a jedinečné, ale ne šokující, aby nikdo nevěděl, že je falešné atd. Pokud chcete vědět víc, zapište se do třídy pana Pattisona Virální a guerilla marketing. Měli jsme absolutní nadšení a naučili jsme se mnoho užitečných tipů, jak posunout jakékoli marketingové strategie na úplně jinou úroveň, s malým nebo žádným rozpočtem.

Druhým důvodem jsou pocity, které video vyvolává. Naším cílem bylo znovu vytvořit pocit, který jste měli ve studentských letech nekonečných večírků a zábavy. Chtěli jsme, aby si divák pomyslel: „Ach jo, baví se“ a vzpomněl si na své šťastné vzpomínky, když dělali podobné věci, ať už minulý měsíc nebo před deseti lety. A přesně to udělalo. Mnoho lidí se podělilo o své zábavné chvíle v komentářích nebo poslalo video kamarádovi, se kterým dělali bláznivé věci.

Rady pro nové studenty na UNYP:
Matěj:
Velmi doporučuji vyhledávání příležitostí v kariérní kanceláři. Neexistuje žádná jiná škola, která by vám našla tolik dobrých stáží a pracovních míst v oboru. V prvním roce jsem měl možnost přihlásit se na roční marketingovou stáž, což vedlo k částečnému zaměstnání jako nákupní agent ve stejné společnosti dodnes. Je to nejen skvělý začátek vaší kariéry, ale své znalosti z UNYP můžete okamžitě uplatnit v praxi a naopak. A abyste se mohli přihlásit na magisterský program, stejně potřebujete dva roky praxe, tak proč nezačít dnes?

Natálie: Mluv se všemi! UNYP je unikátní v tom, že se ho účastní lidé z celého světa, každý z nich s jiným zázemím, zkušenostmi a cíli. Podle mých zkušeností jsou lidé v UNYP přátelští a během každé hodiny, přestávky nebo akce se najdou příležitosti k přátelství. Využijte toho a zaručeně najdete budoucí kolegy, ale i přátele na celý život.

Také, pokud si nejste něčím jisti, zeptejte se! UNYP má zavedený skvělý systém podpory, včetně bezplatného poradenství, doučování a dalších služeb. Kurzy mohou být náročné, ale UNYP poskytuje všem studentům skvělé nástroje, které jim pomohou dosáhnout nejlepších možných výsledků. Začátek v nové škole může být zastrašující, ale pokud tomu věnujete čas a úsilí, budete mít skvělý čas!

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru