Zajímavý titulek, že? Po letech, kdy jsme byli vychováváni a socializováni, abychom se starali o lidi a události, které se kolem nás dějí, se možná může zdát divné setkat se s titulkem, který nás nabádá, abychom uvažovali o opaku.

Proč bychom o něčem takovém chtěli uvažovat? Žijeme ve světě, kde není nouze o zmatky, dysfunkce a potenciál být zraněn osobním a profesním zklamáním. S ohledem na to je snazší pochopit, proč bychom měli být méně zranitelní vůči věcem, které se kolem nás dějí, a o něco více pozorní ke svému vlastnímu emocionálnímu (a fyzickému) zdraví.

Někdy máme malou přímou kontrolu nad tím, co nám způsobuje úzkost – věci se dějí. Navíc nemůžeme ovládat lidi, kteří nás zklamou, i když se jim snažíme pomoci. Bez ohledu na to, jak moc se snažíme udržet kontrolu, zdá se, že nám to prostě uniká, způsobuje poruchy spánku a emoční nestabilitu. Můžeme být ve stresu, depresi nebo dokonce fyzicky onemocnět, protože vysoké hladiny kortizolu uvolňované mozkem oslabují imunitní systém. To není dobrá situace a je třeba ji řešit.

Paní Rain Story, nabízí jedenáct kroků, jak si přestat dělat starosti. Tyto kroky můžeme použít i jako strategii při konfrontaci s toxickými lidmi a událostmi mimo naši kontrolu, aby nás nepřemohly, když se s nimi setkáme v našem každodenním životě. Dobré srdce je úžasná vlastnost, ale ne vždy je vaším přítelem

 1. Uvědomte si své připoutání. Většina našeho utrpení je způsobena připoutáními, která jsme si zvolili. Tyto vazby mohou být osobní, environmentální nebo nepřímé. Někdo vás podvedl, lhal vám, využil vás? Cítíme se připoutáni k osobě nebo okolnostem, které nás zranily, a zdá se, že je nemožné bolest vyřešit. Vaším prvním krokem je správně identifikovat a označit své připoutání, čím jsou, diagnostikovat, proč jsou problematické a jaké negativní účinky mají. Buď k sobě upřímný; odmítnutí čelit realitě způsobí, že vaše úsilí bude marné.
 2. Pochopte důvody své připoutanosti. Je normální jednoduše přijímat naše připoutanosti a závazky tak, jak přicházejí, a nepřemýšlet hlouběji. Paní Story navrhuje, abychom se ponořili do hloubky a analyzovali, proč se cítíme tak oddáni určité připoutání. Možná je důvod rozumný, ale po pečlivém zvážení můžeme zjistit, že emocionální, hmatatelné nebo dokonce morální vazby nestojí za to, abychom se poškozovali. Nedovolte, aby na vás ostatní tlačili a myslete na své vlastní priority!
 3. Začněte proces odpoutání: To se snadněji řekne, než udělá! Rozhodnutí, že problémy ostatních lidí jsou jejich vlastní (a ne vaše), může být náročné, zvláště když ve vás vyvolávají pocit viny za to, že se snažíte odpoutat. Je načase si uvědomit, že nemůžete nic dělat, že problémy ostatních lidí budou existovat s vaší pomocí i bez ní a že vás prostě stáhnou s sebou. Pokud o svém odloučení diskutujete s dotyčnou osobou (osobami), nehádejte se. Jasné prohlášení, že nemůžete dělat nic jiného než soucítit, může být bolestivé, ale nakonec pochopitelné. Sdílení toxicity to nezlepší.
 4. Zbavte se viny, studu a dalších zbytečných emocí. Pokud jste neúmyslně udělali něco, co způsobilo škodu, pocit viny a hanby, jsou to zbytečné emoce. Můžeme si je vytvořit sami, ale obvykle je na nás hodí někdo jiný. Jakmile uděláte vše, co můžete, není možné dále ovládat životy a rozhodnutí druhých.
 5. Nenechte ostatní ovlivnit vaše rozhodnutí oddělit se. Toto je vaše rozhodnutí: nenechte ostatní do něj zasahovat a nehádejte se – při hádce jste zranitelní vůči zatažení zpět. Ostatní se na vás možná budou snažit nahrnout vinu a hanbu, ale pokud jste neudělali nic špatného, zachovejte klid. Převezměte kontrolu nad svým životem od lidí, kteří vám ztížili život.
 6. Vezměte si zpět svůj klid. Vaším cílem bylo koneckonců získat zpět zdravý rozum, spánek a zdraví. Mezi návrhy paní Storyové pro uvědomělé vytváření míru (a udržování míru) patří:
 7. Zkuste žít v atmosféře laskavosti a radosti
 8. Zjistěte, co můžete ovládat a co ne, a jednejte podle toho!
 9. Žijte přítomností; nestarejte se tolik o budoucnost a pamatujte, že minulost je minulostí!
 10. Meditujte
 11. Pomáhejte ostatním (v situacích, kdy můžete)
 12. Hýčkejte se; běžte do lázní, na masáž, na jógu…
 13. Vyrazte do přírody
 14. Naučte se říkat ne – to je důležité!

Po tom, čím jste si prošli, byste nyní měli být prioritou.

 • Dejte ostatním šanci čelit svým výzvvám. Pokud se vždy snažíte zasáhnout a pomoci, nemohou se to sami naučit! Pamatujte, že „pomoc“ může být škodlivá – samozřejmě můžete asistovat, pokud to bude mít celkově pozitivní efekt, ale snažte se zdržet se zaplétání se do věcí, které snižují něčí pocit soběstačnosti, rozvoj dovedností a životních kapacit, popř. jejich společenskou odpovědnost. Nechte ostatní ať se poučí z vlastních chyb! Když někomu dáte příležitost zažít následky, neznamená to, že jste k němu lhostejní – znamená to, že vám záleží na tom, abyste viděli, jak se učí a roste.
 • Vězte, že jste dobrý člověk. Bez ohledu na to, co si ostatní mohou myslet, máte dobré srdce a chcete být světelným bodem ve vesmíru – proto tohle čtete! Pokud se odpoutáváte kvůli utrpení, které vám v minulosti způsobilo vaše dobré srdce, doporučuje se postupovat opatrně. Nečekejte, až vám ostatní projeví lásku, kterou si zasloužíte, protože budou mít své vlastní problémy, které je odvádějí od vašich potřeb – chovejte se k sobě dobře.
 • Procvičujte self-care. Existují tři typy péče o sebe: fyzická, mentální a duchovní. Fyzicky je důležité správně jíst a cvičit. Choďte na dlouhé procházky, vyhněte se negativním vlivům životního prostředí, které jsou kolem nás tak hojné, a snižte nežádoucí fyzický stres. Psychika – snažte se vyhýbat toxickým situacím a lidem, odmítejte negativitu a v případě potřeby si najděte blízkého člověka, se kterým můžete diskutovat o problémech a životě obecně. Opravdový přítel je poklad! Zamyslete se, jaké nehmotné složky vašeho života vám poskytují útěchu a podporu? Pokud máte neotřesitelnou víru, co to je?
 • Meditujte. Meditace může navodit jedinečný hluboký mír a klid. Vytvoření tohoto vnitřního ostrova, na který se můžete stáhnout, je užitečné pro odpoutání se od negativních lidí nebo okolností.
 • Buďte svědomití a pilní ohledně svého odloučení. Odpoutanost je neustálý proces. Paní Story nazývá tuto složku jako Wash, Rinse, Repeat, a navrhuje, abyste nejprve použili „mýdlo“ uvědomění k umytí nebo uvolnění sevření negativity, která na vás působí; pak opláchněte negativitu, kterou jste uvolnili; a nakonec tyto kroky opakujte, kdykoli zažíváte zraňující emoce.

Naučit se, jak se chránit před přílišnou péčí, může být zpočátku obtížné, ale s odhodláním a praxí to bude časem snazší. Umění zachovat si zdravý rozum je nepřetržitý cyklus vyhodnocování a jednání a trocha trpělivosti a vytrvalosti vám pomůže osvobodit se od emocionálního pronásledování jinými lidmi a okolnostmi.

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru