Sedm skvělých způsobů, jak překonat selhání a uspět

Bez ohledu na to, jak moc se můžeme snažit, bez ohledu na to, jak jsme připraveni, a bez ohledu na to, jakou podporu máme, věci ne vždy vyjdou podle plánu – je to klišé, ale opravdu je to tak. Mnohé z nás však tato selhání osobně i profesně trápí. Selhat může bolet a někdy nás selhání může dokonce přimět pochybovat o našich vlastních schopnostech. Pokud nejsme schopni vidět svá selhání v perspektivě, v kontextu života celkově, mohou být nepřiměřeně rušivá.


Tony M. Fountain však věří, že neúspěch lze využít jako příležitost k učení, růstu a upevnění základu zkušeností, které mohou sloužit jako posilující a charakterní moment v našich životech. Každý v určité fázi svého života selhal: ztráta práce, neúspěch při důležité zkoušce nebo pohovoru, rozpad obchodního podniku, neúspěšný projekt…seznam je dlouhý.
Avšak spíše než aby se litovali nebo se úplně vzdali, jsou nejúspěšnější lidé schopni zažít, reflektovat, interpretovat a stavět na svých selháních, aby se v podstatě stali silnějšími a soustředěnějšími. Tony Fountain se ptá: „Jak si vybudujete takovou odolnost a přeměníte neúspěch v úspěch?“ a odpoví na tuto otázku sedmi věcmi, které je třeba zvážit:

  1. Najděte hlavní příčinu svého selhání
    Pečlivě se podívejte na to, čeho jste se snažili dosáhnout v prvním případě, a poté analyzujte své záměry a cíle, abyste zjistili, zda existují nějaké zjevné známky, které by mohly váš plán od samého počátku odsoudit k zániku. Nedovolte, aby vás selhání přimělo opustit své sny! Místo toho upravte své zaměření: revidujte svůj účel, přehodnoťte své schopnosti a realitu situace a použijte je k vytvoření realističtějšího, dosažitelného konečného stavu. „Pokud něco ve vás stále chce, aby se vaše cíle staly realitou, neměli byste se vzdávat.“
  2. Překonejte strach ze selhání a zkuste to znovu
    Vaše touha po úspěchu by měla být více hnací silou než jakýkoli strach nebo pochybnosti o sobě. Prosazování sebe sama vám pomáhá růst jako osobnost a profesionál, zatímco setrvávání ve své komfortní zóně může vést ke stagnaci. Máte náročnou práci nebo jsou vaše úkoly nudné a rutinní? Co říkáte na váš studijní program? Fountain naznačuje, že úspěch může pocházet z vypočítaného rizika (na rozdíl od nemyslitelného hazardu!), když začnete posouvat své schopnosti za jejich současné, vnímané limity. „Nechte se svými sny motivovat, když uděláte odvážný krok do neznáma, vedeni svými cíli.“
  3. Pokud musíte, dejte si pauzu, ale nevzdávejte to
    Fountain zmiňuje zakladatele Alibaby Jacka Ma jako podnikatele, který utrpěl více než spravedlivý podíl neúspěchů. Byl desetkrát odmítnut Harvardem a než konečně našel úspěch, byla mu důsledně odpírána práce, o která se ucházel v rodné Číně. Přestože si vzal volno, aby přemýšlel o svých selháních a přemýšlel, jak přesměrovat své úsilí na základě toho, co se z nich naučil, nikdy se nevzdal svého snu o úspěchu a bohatství. A výsledek jeho vytrvalosti? Podle časopisu Forbes má nyní pan Ma čisté jmění 52,2 miliardy dolarů a život přirovnává k boxerskému zápasu: „Pokud jste boxer v ringu, musíte si zvyknout, že vás soupeř udeří.“
  4. Pokud znovu selžete, rozdělte se a zůstaňte objektivní
    Selhání může být destabilizující a způsobit, že budete nedůvěřiví – jak k sobě, tak k ostatním. Není snadné přijmout ztráty, ať už ve formě peněz, přátel, rodiny nebo času, a mohou vás odradit od toho, abyste ještě někdy riskovali. Protože máte stejně mnoho šancí na neúspěch jako na úspěch, Fountain radí, že byste neměli očekávat, že selžete, ale uvědomte si, že můžete. Neúspěch vám tak nenaruší celý život. „Soustřeďte se na své cíle. Představte si neúspěch jako lekci.“
  5. Nebuďte v pokušení snížit své ambice
    Je příliš snadné nechat se odradit po neúspěchu, zvláště pokud je ztráta velká. Vyžadovalo by to nadlidské úsilí jednoduše nechat sériové ztráty jít, vesele posbírat kousky a pokračovat. Protože většina z nás nejsme nadlidé, můžete se místo toho rozhodnout přijmout nepohodlí – přijmout, že jste lidé a že ztráty jsou někdy bolestivé. Snažte se však zůstat soustředění; pokud to neuděláte, můžete začít redukovat své cíle na stín jejich dřívějších já. Může pomoci oddělit jednotlivé části vašeho cíle a řešit je jednotlivě: „Splňujte své cíle jeden úkol po druhém.“
  6. Najděte podobně smýšlející lidi, kteří vám pomohou vidět věci jinak
    Snaha potlačit své pocity a frustrace, když se vám nedaří, nemůže přinést nic dobrého, zvláště pokud byl pro vás cíl důležitý. To by mohlo poškodit vaši touhu pokračovat ve vašich projektech, možná natrvalo. Hledání lidí, kteří rozumí tomu, co prožíváte, není známkou slabosti! Kromě sympatického ucha se vám možná dostane i rad, které vám mohou dát nový pohled na cestu vpřed. Důležité je také zůstat objektivní; dostat se příliš do vlastní hlavy je málokdy užitečné. Fountain doporučuje najít partnera, který je vaším přesným opakem – pokud jste například analytický typ, měli byste najít někoho, kdo je ve svém pohledu globálnější, aby se jeho schopnosti a perspektivy mohly doplňovat s vašimi.
  7. Uvědomte si své chyby a zůstaňte v kurzu
    Když děláme chyby, je snadné hledat obětní beránky. Často reagujeme na naše vlastní selhání dotazem: „Kdo mi to udělal? Fountain poukazuje na to, že úspěšní lidé mají odvahu vlastnit své chyby, protože toto uvědomění jim umožňuje poučit se ze svých chyb. Pokud ze svých problémů vždy obviňujete někoho jiného, kde je vaše učení a kde je váš růst? Bez procesu učení, který neúspěchy přinášejí, „se selhání stává bezvýznamným, trýznivým a něčím, čemu se snažíte vyhnout každou minutu svého dne“.
    Na závěr nás Fountain ujišťuje, že je normální selhat. Ale když to uděláte, „zůstaňte v klidu, analyzujte příčinu, vymyslete akční plán a pak pokračujte“.

Související články

Kronika UNYP

Vaši e-mailovou adresu použijeme pouze pro zasílání novinek. Vaše soukromí je pro nás důležité.

Pro více informaci si stáhněte UNYP Brožury.


UNYP logo

Kontakty

University of New York in Prague
Londýnská 41, 120 00 Praha


IČ: 25676598
Telefon: +420 224 221 261   Skype
E-mail: unyp@unyp.cz

Zpět nahoru